Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Fittings Nedir?

?= $request->baslik; ?>

Polietilen ve diğer ham maddelerin karışımından ortaya çıkan, torna ya da enjeksiyon tekniği ile üretilen boru çapından daha geniş ve boyutlarına göre içleri bakır, prinç, nikel ya da alaşımlı teller ile sarılmış ek parçadır.
 
İçlerine sarılan tel manşonların direncini belirlemektedir ve bu dirençler ve polietilenin erime sıcaklığı göz önünde bulundurularak kaynak süresi, kaynak voltajı ve soğuma süresi belirlenmektedir.
 
Kaynak voltajı ve süresi üreticiden üreticiye değişiklik gösterebilmektedir. Üretici belirlemiş olduğu standartları 24 karekterlik bir barkod ile ek parçanın yüzeyine yapıştırır, bu standartlar üreticilerin iklimlendirme ve şartlandırma odalarında gerekli testlerden geçerek oluşturulmaktadır.

Neden Fittings?

Fittings (ek parça) maliyeti düşük olması ve işciliği kolay olmasından dolayı tercih edilir.

Nasıl Kaynak Yapılır

Fittings kaynakları ELECTROPOWER elektrofüzyon kaynak makinası ile yapılır,önce boru yüzeyindeki ince tabaka kazıyıcı(scraper) ile kazınır sonrasında yüzey temizlik mendili ve solvent ile silinir.

Manşon orta çizgileri boru üzerinde işaretlenir ve manşon her iki tarafa eşit gelecek şekilde takılır,sonrasında kaynak uçları bağlanır ve fittings üzerindeki barkod okutulur ve kaynağa başlanır.

Kaynak sonrasında ek parça ve boru soğuma süresince hareket ettirilmeden bekletilmelidir.