Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Kaplin Nedir? Kaplin Seçimi Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

?= $request->baslik; ?>
24
May

Kaplin Nedir? Kaplin Seçimi Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Kaplin Nedir?

Motordan, milden, redüktörden aldığı gücü diğer dönen ekipmana ileten güç aktarım ekipmanlarıdır. Daha basit bir anlatımla kaplin, hareketi diğer bir makine parçasına iletmek için kullanılmaktadır. 

Hareketin iletiminde oluşan titreşimlerin elenmesi için bu titreşimleri absorbe edecek özellikle lastik ya da membran türünden malzemelerden oluşur. Hareket esnasında mekanik titreşimler mekanizmaya zarar verilebilme riski bulunmaktadır. Kaplin bağlı olduğu makineye göre ucuz olsa bile doğru seçilmediği hallerde istenmeyen durumların oluşmasına yol açabilmektedir. Öncelikle, kaplin seçimini yapacak personelin teknik olarak kullanım yeri, ortam şartları, sistem özellikleri ve kaplin tipleri konusunda yeterince bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Sistemdeki güç bilgisi ile beraber ihtiyaç duyulan maksimum eksenel ve açısal kaçıklıklar tespit edilerek uygun kaplin tipi seçilir. Kaplinin sistemde sigorta olması nedeniyle ihtiyacın üzerinde seçilecek olan Tork değeri, sistemde çok farklı zararlara sebebiyet verecektir. Dişli kaplin seçimi ise çok önemli bir husus olup, öncelikle seçilen kaplinin mukayesesi yapılırken kullanılan malzeme ve uygulanan ısıl işlem bilgisine haiz olunmalıdır.

Kısaca faydalarından bahsedelim;

 • Kullanıldığı sistemde sigorta görevini üstlenir. 
 • Millerdeki kaymayı belli ölçüde tolere eder. 
 • Millere gelen şok yükleri engeller ve üzerine alır.

Kaplin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaplin, bir güç kaynağında üretilen dönme hareketini ve momenti başka bir sisteme aktarma elemanıdır. Bu görevi yerine getiren kaplin aynı zamanda güç kaybına ve balanssızlık nedeniyle arızlara neden olmamalıdır. Yine sistemde meydana gelebilecek vibrasyon, vuruntu ya da kırılma sonucu oluşabilecek arızalardan motoru korumak için sigorta görevini üstlenmelidir. Bu doğrultuda tercih edilebilecek kaplinler ise aşağıdaki gibidir:

 • A tipi kaplin,
 • B tipi kaplin,
 • H tipi kaplin,
 • Yıldız tip elastik kaplin,
 • Tırnaklı tip elastik kaplin,
 • Pernolu tip elastik kaplin,
 • HRC kaplin,
 • Dişli tip elastik kaplin,
 • ME tipi (flanşlı) elastik kaplin,
 • E tipi (flanşsız) elastik kaplin,
 • İ tipi elastik kaplin,
 • KC kaplin

 

Kaplin tipleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın!

Tercih edilebilecek kaplinler kısaca yukarıdaki gibidir. Ancak bu ürünler arasından seçim yaparken öncelikli olarak bu işlemi yapacak olan personelin kaplinin kullanılacağı ortam, sistem özellikleri ve kaplinler ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yine sistemde ihtiyaç duyulan maksimum açısal ve eksenel kaçıklıklar saptanarak seçim yapılmalıdır.

Kaplinler arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sistemdeki tork seçimidir. Torkun hesaplanmasının doğru şekilde yapılmaması halinde sistemde farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak kaplin tipleri arasından seçim yapılırken dikkat edilmesi gerekenler bunlar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda kaplinin dişli olması halinde malzemenin kalitesi ve özellikleri de önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda dişli kaplinlerde uygulanan ısıl işlem bilgisi hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Kaplin Kullanım Alanları

Kaplinler, güç aktarımının yapılacağı her noktada kullanılabilmekte olup yürütme ve kaldırma ekipmanları, pompa sistemleri gibi motorun kullanıldığı her yerde, basit ya da karışık ihtiyaç doğrultusunda kullanılmaktadır. Örnek olarak su pompasında kullanılabildiği gibi 250 tonluk bir vincin ana kaldırma grubunun girişinde de kullanılmaktadır.

Kaplin gibi parçalar boyut ve maliyet olarak küçük olmasına rağmen görevleri imalatçı açısından çok büyüktür.

Kaplinin bağlanması veya sökülmesi kolay olmalıdır.

İki bitişik mil dönme ekseni arasında bir miktar yanlış hizalanmaya izin verir.

Amacı, güç aktarımını en üst düzeye çıkarmak ve makine çalışma süresini (kavrama, rulman ve sızdırmazlık ömrünü) en üst düzeye çıkarmak için koşu hareketindeki kalan yanlış hizalanmayı en aza indirgemek olmalıdır.

Ayrıca Kaplin hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.