Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Kaplin Tipleri Nelerdir?

?= $request->baslik; ?>
08
Haz

Kaplin Tipleri Nelerdir?

Daha önce Kaplin Nedir? Kaplin Seçimi Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları Nelerdir? gibi soruların yanıtlarını vermiştik. Şimdi de kaplin tipleri nelerdir? ve bunların detaylı bilgilendirmelerine göz atalım.

A Tipi Kaplin

Üç parçadan oluşan, büyük çaplı millere uygulanabilen, eksenel ve radyal kaçıklıkların tolere edilmesi gereken sistemler de güç nakli için kullanılır. Kaplin cıvataları sökülerek kaplini tamamıyla sökmeden lastik değişimi yapılabilir. Sönümleyici parçalar kapalı ortamda çalıştığı için bozulmalar gözlemlenemeyip periyodik kontrol gerektirir. Yatay veya düşey pozisyonda ve her iki dönüş yönünde çalıştırılabilir.

B Tipi Kaplin

İki parçadan oluşan, büyük çaplı millere uygulanabilen, eksenel ve radyal kaçıklıkların tolere edilmesi gereken sistemlerde güç nakli için kullanılır. Çalışma koşulları bakımından A tipi kaplin ile tamamen aynı olup tek farkı iki parçadan oluşmasıdır. İki parçadan oluşması da sönümleyici parçaların değişimi için bir tarafın tamamen sökülmesinin gerekmesidir. Bu dezavantajı sebebiyle fiyat olarak daha uygundur.

H Tipi Kaplin

Özellik olarak B tipi kapline benzer özellikte olup, A ve B tipi kaplinlerin kullanılamadığı; ara mesafenin fazla olduğu sistemlerde kullanılır. Parça sayısı fazla olup ara sönümleyiciler sistemi komple sökmeden rahatlıkla değiştirilebilir.

Yıldız Tip Elastik Kaplin

En dayanımlı ve uzun ömürlü kaplin tiplerinden biridir. Sönümleyici parça dışardan görüldüğü için bozulma durumunda müdahale edilebilir. Vibrasyonun fazla olduğu sistemlerde güvenle kullanılır.

Tırnaklı Tip Elastik Kaplin

Yüksek torklu sistemlerde çalışması uygun olmayıp sistem sigortasının çok güçlü olduğu kaplinlerdir. Aşırı yükleme durumunda sadece sönümleyici parçalar zarar görür bu durum sistemi ve kaplinleri etkilemez.

Pernolu Tip Elastik Kaplin

Büyük çaplı millerde kullanımı uygun olup, eksenel ve radyal kaçıklıkların tolere edilmesi gereken sistemlerde güç nakli için kullanılır. Sönümleyici parçaların bozulma durumunun dışardan gözlemlenebildiği ve değiştirilebildiği güçlü kaplin sistemleridir.

HRC Kaplin

Yıldız kaplinlerden daha yüksek bir yük kapasitesine sahip olan ve bakım gerektirmeyen orta darbe yüklerini karşılayacak, küçük titreşimleri sönümleyecek ve anlık olarak ortaya çıkabilecek kaçıklıkları dengeleyecek şekilde tasarlanmıştır. Yanmaya dayanıklı ve anti statik özellikleriyle beraber korozyon direncini attırmak için fosfat kaplanmış elemanlara sahip olan HRC kaplinleri, düşük maliyetli, genel amaçlı bir ara bağlantılı esnek kaplin talebini karşılamak için kolay ve hızlı montaj için kılavuz delikli ölçüsünde işlenmiş ve konik burçlu (“F” veya “H” tipi bağlantılı) olarak satışa sunulmaktadır.

HRC kaplinler, eksenel olarak 0,5, açısal olarak 1,7 mm tesadüfi hızlanmalara izin verirler, şok yüklerini emerler ve küçük genlikleri titreşimleri hafifletirler.

Dişli Tip Elastik Kaplin

Tahrik eden ve edilen millere takılan iki çelik dişli ve bu dişlileri birleştiren poliamid bir bağlayıcı ile tahrik sisteminin aktarıldığı kaplindir. Çelik dişliler galvanizle kaplanarak paslanmaya karşı korumaya alınır. Çoğunlukla hidrolik sistemlerde, motor gücünün naklinde kullanılır. Her iki milin de aynı eksende olması gerekir.

ME Tipi (Flanşlı) Elastik Kaplin

Jeneratörlerde kullanılan flanşlı tip kaplinlerdir. Büyük çaplı milin alnına civatalarla bağlanan flanş yüksek tork aktaracak güçtedir. Sönümleyici parça kapalı ortamda olduğu için periyodik olarak değiştirilmezse kırılmalara sebep olur.

E Tipi (Flanşsız) Elastik Kaplin

ME Tipi kaplinin flanşsız olanıdır. Çalışma sistemi olarak B Tipi Elastik Kapline benzeyip en büyük farkı sönümleyici ara parçadır. Tek parçadan oluşan sönümleyici ara parça mukavemeti arttırır.

İ Tipi Elastik Kaplin

Yüksek burulma momenti gereken jeneratörlerde ME tipinin yetersiz kaldığı durumlarda soğutma delikleri ve büyük kesitli elastik ara parçaları sayesinde mükemmel çözüm sağlayan bir kaplin çeşididir.

Tüm bunlara ek olarak; körüklü kaplin, manyetik kaplin, disk kaplin, zincir kaplin, kapama kaplin diye adlandırılan farklı kaplin çeşitleri ve daha fazlası mevcuttur.

KC Kaplin

KC kaplinler, yüksek tork oranlarına sahip olması sebebiyle, düşük hız ve yüksek tork gerektiren birleştirmelerde büyük başarılar elde etmektedir. Bundan dolayı kullanım alanları geniş olarak seçilmektedir. Geniş bir dönme hız aralığında elastik tork iletimi için uygundur.

Bu yüksek performanslı kaplinler sağlamdır ve az bakım gerektirirler. Alüminyum gövde zinciri dış etkilere karşı korur.

190 – 18300 Nm tork aralığında max. 5000 dev./dak. hıza kadar ulaşabilmektedir. Bundan dolayı birçok makine ve makine elemanları imalatı yapan firmaların tercih sebebi olmaktadır.