Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Konik Delikli Rulmanların Sökülmesi

?= $request->baslik; ?>
26
Nis

Konik Delikli Rulmanların Sökülmesi

Doğrudan mile geçirilmiş konik delikli küçük rulmanların sökülme işlemi, bileziğin ön yüzüne dayandırılmış özel bir vurma parçasına (mandrel,kovan,yarım ay halka) uygulanan hafif çekiç darbeleriyle, iç bileziğin milden sürülmesi sağlanarak yapılır.

Eğer bu rulmanlar manşona takılmışlarsa, ilk olarak tespit somununun emniyeti gevşetilir ve somun, kayma yolu üzerinde geriye doğru döndürülerek çıkarılır. 

Çekiçleme darbelerinin oluşturduğu kuvvetlerin tüm bilezik ön yüzüne homojen dağılabilmesi için, bir mandrel (şekil 1) veya yarım ay halka (şekil 2) türünde ara parçalar uygun biçimde yerleştirilir.

Konik Delikli Rulmanları Sökülmesi

Şekil 1 Şekil 2


 
Bir çakma manşonu da mekanik olarak sökülebilir. Bu amaçla, mil tespit somununun ve tespit rondelasının sökülmesinin ardından,eksenel yönde sabitlenmiş bir somun kullanılır. (Şekil 3). Bu somun,özel bir anahtar yardımıyla,manşon çektirilerek çıkarılana kadar sıkılır. 

Rulman ne kadar büyükse (delik çapı 100 mm'den fazla) o kadar yüksek sökme kuvvetlerine ihtiyaç duyulur. Bu taktirde, geçme yüzeyleri arasında yağ basıldığı (rulmanın doğrudan takıldığı konik milde uygun yağ kanalları ve besleme deliklerinin bulunması halinde) ya da halka pistonlu preslerin (hidrolik somunlar) kullanıldığı, hidrolik sökme yöntemleri de kullanılır. Basınç üretmek için yağ pompası kullanılır.

Yağ basma metodu, bu amaca uygun kanallara sahip germe ya da çekme manşonları ile takılmış rulmanlara da uygulanabilir. (şekil 3 ve 4). 

Konik Delikli Rulmanları Sökülmesi

Şekil 3 Şekil 4

 

İhtiyaç duyulan fiziksel gücü ve sökme süresini azaltmak bakımından, rulmanın çakma (şekil 5) ya da germe (şekil 6) manşonundan sökülebilmesi için en kolay yolu halka pistonlu presler kullanmaktır. Basınçlı yağın halka pistona gönderilmesi işi bir el pompası yardımıyla yapılır. Büyük boyutlu rulmanların sökülmesinde veya onların mil üzerinde sabitlenmelerinde, yağ basma yöntemi ve halka pistonlu presler aynı anda birlikte kullanılabilirler.

Konik Delikli Rulmanları Sökülmesi

Şekil 5 Şekil 6