Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Nedir Bu Rulman?

?= $request->baslik; ?>
14
Ara

Nedir Bu Rulman?

Bu yazımızda ana satış kalemimiz olan ve pek çok insanın hayatında belki de daha önce hiç karşılaşmadığı bir kelime olan "Rulman"ın ne olduğu ve ne işe yaradığı ile ilgili merak edilen soruları cevaplıyoruz.

Rulman; birbirine göre bağıl dönme hareketi yapan iki makine elemanının arasındaki sürtünmeyi azaltarak destekleyen makine elemanıdır. Rulmanların makinelerdeki görevi ise sorunsuz yük aktarımını sağlamaktır. Etrafınızda gördüğünüz dönme hareketini gerçekleştiren hemen hemen her makinenin içerisinde rulman yer alır. Boyut bakımından çok çeşitli olan rulmanlar karşımıza, kullandığımız dizüstü bilgisayarımızın içinde de, çamaşır makinemizin içinde de çıkabilir. Dünya’da 300 bin civarında rulman çeşidi bulunmaktadır. Örneğin enerji sektöründe rüzgâr tribünleri içerinde kullanılan dev boyutlu rulmanlar sağlık sektöründe yerini diş hekimlerinin dolgu için kullandıkları küçük boyutlara sahip dolgu makinesi içerisinde minyatür boyutlarda alır.

En basit şekliyle rulmanı oluşturan parçalar; dış bilezik, iç bilezik, yuvarlanma elemanı, bilye ve kafesten oluşmaktadır.

Rulmanın hayatımızdaki yeri ise tahmin edilenden çok daha çeşitlidir. Uçaklarda, arabalarda, trenlerde, patenlerde, mikroskoplarda, asansörlerde kısacası hayatımızın her alanında kullandığımız makinelerinde içerisinde görünmeyen gizli kahramanlar; rulmanlar, bulunmaktadır.