Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Rulman Adaptörü Manşon Nedir?

?= $request->baslik; ?>
02
Ağu

Rulman Adaptörü Manşon Nedir?

Konik oyukları silindirik şaft oturakları üzerinde sabitlemek için kullanılır. Bu özellik rulman montajını ve demontajını kolaylaştırdığı gibi genellikle Rulman tesviye tasarımını da basitleştirir. Rulman yatakları eksenel olarak hareket edebilecek rulmanların kullanımına uygun şekilde tasarlanır. 

Manşonlar rulmanların konik iç yapı ile silindirik yapının düzgün çalışması ve milin üzerinde uygun çalışması için yaygın olarak kullanılan aparatlardır. Montajı oldukça kolay olan bu aparatların mile geçmesi için ek bir sistem gerekmez.
 
Rulman; konik delikli oynak makaralı ise ay anahtar takımı veya keski kullanılarak, germe manşonu saat ibresi istikametinde döndürülür. Rulman makarası, yuvarlanma arasında kalan boşluk ise sentil çakısı kullanılarak belirlenen değere göre sıkılır. İlk sıkma arasındaki boşluk ile son sıkma arasındaki boşluk 1/3 oranından az olmamalıdır.

Dik rulman yatakları olarak tasarlanan rulman takımında; rulman, rulman yatağı, germe manşonu, tespit bilezik ve keçe bulunur. Her bir parçanın uygulanması ve işlevi farklıdır.

Yatak tabanındaki orta destek noktası ile ısı dağılımı alanı artırılarak yatağın ısınması azaltılır. Rulmanın çalışma sıcaklığının azaltılması ile çalışma ömrü yükseltilmiş olur.

Manşon milin üzerinde kullanıldığında rulman her pozisyonda ve yerleşimde milin üzerine monte edilebilir. Kullanım yeri ve amaçlarına göre Rulman Adaptörleri; Germe Manşon ve Çakma Manşon olarak iki ana gruba ayrılır.