Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Rulmanların Sökülmesinde Uyulması Gereken Kurallar

?= $request->baslik; ?>
19
Mart

Rulmanların Sökülmesinde Uyulması Gereken Kurallar

Bir çok kullanıcı, maalesef, sökme işlemine gereken özeni ve çabayı göstermez. Sökme metotlarını iyi bilmediklerinden dolayı uygulayamazlar.

Rulmanların sökülmesini gerektiren sebepler aşağıda belirtildiği gibi birbirinden farklıdır:

  • Hatalı takma,
  • Rulmanın çalışma esnasında gittikçe aşınması,
  • Rulmanın komple olarak hasar görmesi,
  • Sistemin veya rulmanın kendisinin genel bakımı,

 

Rulman mil veya yuvadan çıkartılırken azami özen gösterilmelidir. Sökülen rulmanın, hasar sebeplerinin tesbiti açısından, dikkatle incelenmesinde büyük fayda vardır.

Rulmanın tamamı büyük hasar görmüşse, sökme işlemini kurallara uygun olarak yapmanın pek bir anlamı kalmaz. Bu gibi durumlarda uygulanacak sökme metodu çevre elemanlara veya makina, cihaz vb sistemlerin çalışma kalitesine zarar vermemelidir.

Sökülmüş rulmanlar için uygun temizlik şartlarının sağlanmasına ait problem, rulmanların durumunun gösterdiği farklılığa göre ele alınmalıdır.

Hasarlı bir rulmanı sökerken temiz bakım kurallarını gözetmek şart değildir. Ancak iyi durumdaki bir rulmanın ya da muayene edilebilecek bir rulmanın sökülmesinde temizlik şartları son derece önem kazanır.

Sökme işlemine başlamadan önce, çalışma ortamının temizliğine dair tüm tedbirlerin alınmış olması tavsiye edilir. Rulmanı söken işçilerin eldiven giymiş olmaları ve boyasız, ezilmemiş temiz aletler kullanmaları gerekir.

Rulman tekrar takılacaksa (ve çalışma esnasında içine pislik girmiş olabileceği varsayılıyorsa) rulman söküldükten sonra, daha önce bahsedilmiş yöntemlere uygun olarak, derhal yıkanarak temizlenmelidir.