Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Silindirik Rulmanların Sökülmesi

?= $request->baslik; ?>
16
Nis

Silindirik Rulmanların Sökülmesi

İster parçalarına ayrılabilir ister ayrılamaz olsun, delik çapı 50 mm’ den küçük sıkı geçirilmiş rulmanların çektirilerek sökülmesinde; yuvarlatılmış kenarlı yumuşak çelik ya da bakır bir mandrelin bileziğin tüm çevresi boyunca dayandırılması suretiyle, iç bileziğin öz yüzünden uygun stoklarla kuvvet uygulamaya yarayan plastik kaplı bir çekiç kullanılır. Rulmanda onarılamaz bir hasara sebebiyet vermemek için mile veya rulmanın iç kısımlarına vurulmamasına çok dikkat edilmelidir.

Rulman bir daha kullanılmayacaksa, sökme işlemi; şekil 1 ve 2’de gösterildiği üzere, mekanik bir pres yardımıyla ya da şekil 3’de gösterildiği üzere, milin özel bir konstrüksiyona sahip olması sayesinde yerine getirilebilir. En iyi çektirme yöntemi ise şekil 4’de verilmektedir.

Silindirik Rulmanların Sökülmesi

Şekil 1 Şekil 2

 

Silindirik Rulmanları Sökülmesi

Şekil 3 Şekil 4

 

Düşük kapasiteli mekanik veya hidrolik bir pres kullanmak suretiyle rulmanın mille birlikte yataklama sistemi içerisinden alınması mümkün olur.

Sökme üniteleri muhtelif boyut aralıklarına uygun çeşitlilikte üretilir. Rulmanın mille birlikte sökülebilmesi mümkün olmuyorsa; mil veya yuvada çektirme olanaklarının bulunması halinde, iki veya üç kollu mekanik çektirmeler kullanılır (şekil 5 ve 6). Bu aletler ayarlanabilir özellikte olup, geniş bir ölçü yelpazesine sahiptir. 

Silindirik Rulmanların Sökülmesi

Şekil 5 Şekil 6

 

Orta ve büyük ebattaki rulmanlar için, çok yüksek çektirme kuvvetleri üretebilen yağ basınçlı hidrolik siteme sahip yöntemlerin kullanılması önerilir (şekil 7 ve 8). Bu yöntemin uygulanmasıyla, mil ile iç bilezik arasında, bunların birbirleri üzerinden kaymasını kolaylaştıran bir yağ filmi oluşturulmuş olur. Temas yüzeyleri arasında oksidasyona neden olacak şekilde kötü yağlama şartları altında uzun süre çalışmış rulmanların bu metodla sökülmesinde, söz konusu temas yüzeylerinin zarar görmesini önlemek bakımından, oksit giderici katkı maddeleri içeren bir yağın kullanılması tavsiye edilir.

Silindirik Rulmanların Sökülmesi

Şekil 7 Şekil 8

 

Orta ve büyük ebatta rulmanlar ile bileziklerin milden seri olarak yapılan sökme işlemlerinde ısıl yöntemle çalışan cihazları kullanmak uygun olmaktadır. Genleşmeleri sağlanarak milden kolayca çıkarılabilmeleri için, rulman veya ayrılabilir bileziğin 80-100 derece arasında bir sıcaklığa kadar ısıtılması yeterli olur. Sökme işleminin tekrarlanabilirliğine ve sökülen elemanın boyutlarına bağlı olarak çok çeşitli ısıtma metot ve sistemleri mevcuttur. Bu amaçla ısıtma aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

a) Milin geri kalan kısmının asbest ya da mukavva türü bir malzemeyle korunması temin edilerek, sadece bilezik veya rulmanın ısıtıldığı, 80-100 derece arası sıcaklığa sahip madeni yağ banyosu. Çektirme işi mekanik aletler kullanılarak yapılır.

b) Orta ve büyük boyutlu bilezikler için, ısıtma halkaları kullanmak iyi bir çözümdür. Isıtma halkaları elektrikli bir ısıtıcı plakada ya da indüksiyonla 220°C civarı sıcaklığa kadar ısıtıldıktan sonra, çektirilecek iç bileziğin üzerine sürülür ve ısı yalıtımı yapılmış sapları vasıtasıyla gerdirilir.

Yaklaşık 20-30 saniye sonra, mile sıkı geçmiş bileziğin gevşemesiyle, bilezik ve ısıtma halkası kolayca birlikte çektirilebilir. Yuvarlanma yollarını korumak için bileziğe, paslanmaya karşı koruyucu silikon yağ sürülür.