Kapat
+90 (262) 373 54 24

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Kendinden Hizalı Bilyalı Rulmanlar

?= $request->baslik; ?>

Kendinden Hizalı Bilyalı Rulmanlar

Tasarım

Kendinden hizalan Bilyalı Rulmanlar özellikle montajdan ya da mil sapmasından meydana gelen yanlış hizalamaların olduğu uygulamalarda kullanıma uygundur. Rulman yük (özellikle eksenel yük) taşıma kapasitesinin yetersiz olduğu uygulamalarda, aynı kendinden hizalanma özelliği olan fıçı makaralı rulmanların kullanılması daha iyidir.

Kafes

Rulmanlar pres edilmiş çelik kafes ya da poliamit kafeslere yerleştirilir. Paket yüzeyindeki rulman numarasının son eki G, poliamit kafes anlamına gelir.

Dikkat

1) Kabul edilebilir maksimum yanlış hizalama açısı, genel çalışma şartlarında, 11 ve 22 serilerinde yaklaşık 2,5°’dir ve 13 ve 23 serilerinde yaklaşık 3°dir. Rulman tamamen yanlış durumda çalışırken rulmanla etrafındaki yapı arasında yeterli boşluk sağlanmasına dikkat edilmelidir.

2) Yanlış hizalanan rulmanlarda hız arttıkça daha fazla gürültülü olma eğilimi olur. Gürültü seviyesi kısıtlamalarından dolayı, pratikteki maksimum yanlış hizalama, maksimum yanlış hizalamadan önemli ölçüde daha az olabilir.

3) Boyut tablolarında, bilya takımının genişliğinin zarfiçindeki bileziğin genişliğini geçtiği, Kendinden hizalanan Bilyalı rulmanlarının daha büyük delik boyları için bilya takımının genişliği B1 boyutu olarak gösterilmektedir.

4) Konik delikli rulmanların monte edildikten sonra çalışırken boşluğunu doğru olarak ölçmek zordur. Butür konik delikli rulmanların montajı deneyim ve teknik gerektirir.

Poliamit kafesli rulmanların çalışma sıcaklığı 120°C’nin altında kullanılmalıdır.